Czyli zbiory czworga małych moli książkowych

Moje zdjęcie
Ten blog powstał z myślą o: maniakach książek dla dzieci, dzieciach anglojęzycznych, oraz tych, którzy chcą by ich dzieci mówiły po angielsku. Marzy mi się strona z jasnym podziałem na kategorie, linkami do wydawnictw, autorów, ilustratorów etc. Na razie jednak wrzucam wszystko do jednego worka, za co z góry przepraszam. Nie piszę tu o literaturze jako całości (jest to niemożliwe!). Nie chcę ferować wyroków co warto czytać. Trochę mi po prostu szkoda, że większość dziecięcych książek po angielsku istniejących na naszym rynku, to podręczniki lub drukowane wersje kolejnych hitów kinowych. A poza praktycznymi celami, czy nie warto sięgnąć po piękne książki, które skutecznie mogą "otworzyć" na inny język a jednocześnie rozwijać wyobraźnię? Nasze zbiory przywieźliśmy z USA, przyznaję, że nie mam pojęcia o rynku brytyjskim, kanadyjskim, australijskim...etc. Czekam na Waszą pomoc. I bardzo, bardzo czekam na skarby z Waszych domowych bibliotek, na ulubione miejsca w sieci, na Wasze odkrycia i olśnienia. Może zainspirujemy wydawców, tłumaczy a przede wszystkim zachęcimy do czytania same dzieci...

niedziela, 12 kwietnia 2009

Der Struwelpeter

Tu wyjatkowo po niemiecku ale obrazki świadczą same za siebie. Coś z czasów zimnego wychowu dzieci, wojskowego drylu i strasznych historii, opowiadanych niesfornym latoroślom ku przestrodze. Jeszcze nie tak dawno i u nas a i teraz zdarza się słyszeć różne (niby żartem ) rzucane pod adresem dzieci groźby.

Spójrzcie tylko czym kończy się odmowa jedzenia zupy, uparte ssanie kciuka oraz na tytułowej stronie nieobcinanie paznokci. Zapewniam, że takich smaczków jest w książce więcej. 

Tu całość z rysunkami po angielsku.
Autor Heinrich Hoffmann, opublikowana w 1844 !

A tu podesłany link do wersji polskiej! 


Posted by Picasa

A Hole Is To Dig

Maluteńka książeczka duetu Ruth Krass i Maurice Sendaka (ilustracje).
Podtytuł "A First Book Of Definitions". W sam raz dla małych rączek, pełne humoru rysunki i definicje jakich nie powstydziłaby się żadna encyklopedia. 
Ręce są do przytulania!!!


Posted by Picasa

If You Take A Mouse to School

Napisana przez Laure Numeroff a opatrzona obrazkami przez Felicia Bond. Wspaniała seria książek dla najmłodszych opatrzona równie śmiesznymi tytułami: "If You Give a Moose a Muffin" czy "If You Give a Pig a Pancake".
"If You Take a Mouse to Movies" oraz "If You Give a Mouse a Cookie"
były na liście New York Time Bestsellers (oczywiście w kategorii książek dziecięcych).  


Posted by Picasa

Davy's Dream

Przyznaje bez bicia, to mój ulubieniec. Coś dla miłośników przyrody, zawieszonych w chmurach marzycieli i chyba odludków.
Przepiękna, ciekawie zilustrowana opowieść, na wpół sen o chłopcu kochającym orki. 
Zaczyna się snem o nich i rozwija w dążenie do tego, co w mniemaniu okolicznych mieszkańców było niemożliwie, zaprzyjaźnienia się z tymi zwierzętami. Bardzo ciekawe rysunki.

A tu tradycyjnie link do strony autora (Paul Owen Lewis) i jego pozostałych, równie niesamowitych książek.


Posted by Picasa

Davy' Dream -cz.2


Posted by Picasa

Anno's Journey

Bardzo żałuję, że nie mogłam zamieścić zdjęć o lepszej jakości . Trudno przekazać na czym polega fenomen tych obrazkowych, pozbawionych tekstu książek. Jakkolwiek bez słów, są to dość wymagające publikacje. 
Autor Mitsumasa Anno, w serii quasi przewodników zabiera nas w podróż zaczynającą się za każdym razem albo w pustkowiu albo na morzu. Strona, po stronie przechodzimy w coraz bardziej złożony krajobraz, wkraczamy do starych miast, średniowiecznych zamków, spotykamy zamieszkujących te okolice ludzi. Anno wykorzystuje dzieła europejskich malarzy a nawet kompozytorów a przy tym bawi się z nami umieszczając sporo zagadek optycznych, żartów dotyczących perspektywy, realiów historycznych etc. Coś jak wspominane na blogu "I spy" tylko bez podpowiedzi.
Wspaniały materiał dla ambitnych rodziców, cierpliwych i uważnych dzieci oraz nieograniczone pole do wyobrażania sobie historii. 

Tu więcej tytułów, nie tylko przewodnikowych:

Mysterious Pictures (1968)
Jeux de construction (1970)
Topsy Turvies (1970)
Upside Downers (1971)
Zwergenspuk (1972)
Dr. Anno's Magical Midnight Circus (1972)
Anno's Alphabet (1975)
Anno's Journey (1977)
Anno's Animals (1979)
Anno's Italy (1979)
Unique World of Mitsumasa Anno (1980)
Anno's Magical ABC (1981)
Anno's Counting House (1982)
Anno's Britain (1982)
Anno's USA (1983)
Anno's Counting Book (1984)
Anno's Flea Market (1984)
Anno's Three Little Pigs (1985)
Anno's Counting Book (1986)
The King's Flower (1986)
All in a Day (1986)
Anno's Sundial (1987)
Anno's Upside Downers (1988)
In Shadowland (1988)
Anno's Peekaboo (1988)
Anno's Faces (1989)
Anno's Aesop: A Book of Fables (1989)
Chyi Miaw Gwo (1990)
Anno's Medieval World (1990)
Anno's Masks (1990)
The Animals (1992)
Anno's Hat Tricks (1993)
Anno's Twice Told Tale (1993)
Anno's Magic Seeds (1995)
Anno's Journey (1997)
Anno's Math Games (1997)
Anno's Math Games 2 (1997)
Anno's Math Games 3 (1997)
Anno's Mysterious Multiplying Jar (1999)
The Art Of Mitsumasa Anno: Bridging Cultures (with Ann Beneduce) (2003)
Bungotai for Youths (2003)
Anno's Spain (2004)

Bardzo zachęcam do poczytania o tym niezwykle ciekawym i wszechstronnym artyście, np. tutaj


P.S. Czy dostrzegacie małe żarty na dolnych zdjęciach? Zabawy z perspektywą oraz drobne  "nieścisłości" czasowe.

Posted by Picasa

środa, 8 kwietnia 2009

Falling Up

Jeszcze raz Shel Silverstein (więcej o nim przy "The Giving Tree"). Tu "Spadanie do góry", czyli bardzo niegrzeczne, bardzo orginalne, krótkie a jakże bogate w treść i humor wiersze. Nie tylko dla dzieci.

Proszę tylko poczytać....


Posted by Picasa

Lyle, Lyle, Crocodile

Wymyślona i narysowana przez Bernarda Wabera historia krokodyla, który zamieszkał w "The House on East 88th Street". Pod ten sam adres wprowadza się rodzina Primm, odkrywając ku swemu przerażeniu niechcianego (początkowo) lokatora...
Inne tytuły opisujące przygody zielonego ulubieńca wszystkich dzieci, to:"Lyle at the Birthday Party" , "Lovable Lyle, Lyle Finds His Mother", "Funny, Funny Lyle "," Lyle at the Office" oraz "Lyle at Christmas"

A tu więcej o autorze:)


Posted by Picasa

piątek, 3 kwietnia 2009

Jumanji

Napisana i zilustrowana przez Chrisa van Allsburg, nagrodzona Caldecott Medal oraz New York Times Best Illustrated Book. Dwójka nadpobudliwych i nudzących sie dzieci znajduje grę planszową, która wyzwala tajemne siły w ich otoczeniu i całkowicie zmienia bezpieczny dotąd świat. Najbardziej zwracają uwage ilustracje, mimo że czarno- białe, ołówkowe" są niepokojąca realistyczne  i wciągają w historię.

Tu link do równie kunsztownej i angażującej strony autora
W tym miejscu możecie korzystając z funkcji google preview obejrzeć cudowną książkę o alfabecie (znów ta nasza słabość do wszelkich książek na ten temat!)

 

 
Posted by Picasa

Mike Mulligan and his Steam Shovel

Autorką całości jest Virginia Lee Burton. Klasyka, ciągle w sprzedaży od 1939! Jeszcze jedna książeczka dla tych, którzy wątpią we własne siły. I mimo upływu czasu, czyta się tak samo dobrze jak kiedyś. 

 

 
Posted by Picasa

Amos and Boris

Autor tekstu i rysunków to Wiliam Steig. Wzruszająca historia przyjaźni myszy i wieloryba. Mnie najbardziej ujęły rysunki, na których wieloryb pozwala biednej znudzonej myszy na przechadzki po własnym grzbiecie (to wszystko w trakcie podróży morskiej). Cudne są obrazki gdy macha ogonem by schłodzić ją nieco wodą przy bezwietrznej, gorącej pogodzie.

Nagroda New York Times Best Illustrated Book

 

 
Posted by Picasa